OSOBNÍ TRENÉR

DAVID ŠVACHA

Kdo je osobní trenér a jak Vám může pomoci?

Je to člověk, který rozumí anatomii lidského těla, je schopný poznat, co je potřeba změnit, aby individuálně to Vaše tělo fungovalo tak jak má, aby Vaše cvičení bylo zdravé a efektivní.

Je pravda, že pokud jste svědomití a máte na to dostatek času, můžete si něco nastudovat sami. Ale jak poznáte, že informace, které získáte z internetu, jsou věrohodné a hlavně že cvičení, které najdete na nějakých stránkách, v knize, nebo na videu je vhodné právě pro Vás?

Trenéři čerpají hlavně ze školení a kurzů, na které jezdí k odborníkům s obrovskou praxí a samozřejmě také ze své praxe, čímž se dostáváme k dalšímu bodu.

Je to člověk, který se dále rozvíjí a vzdělává.

Je to člověk, který se specializuje na určitou oblast. Po trenérovi, který se zaměřuje na začátečníky, seniory, či osoby s nadváhou nemůžete chtít, aby z Vás udělal kulturistu. Pokud to není zároveň fyzioterapeut, rozhodně Vám nespraví výhřez ploténky, nebo přetržený křížový vaz. Ano, může s Vámi cvičit šetrně a spolupracovat na Vaší rekonvalescenci právě s fyzioterapeutem. Zvlášť pokud má na tyto oblasti specializovaná školení právě od těchto odborníků.

Je to člověk, který Vás motivuje ke cvičení, a to minimálně tím, že na domluvený trénink prostě nejde nepřijít jenom proto, že se Vám zrovna nechce. On sám chodí na trénink včas a po celou dobu se Vám věnuje.

Je to člověk, který přemýšlí o tréninku a připravuje se na něj. Než to udělá, rozhodně se Vás zeptá na zdravotní stav a pracuje podle toho, co o Vás ví.  Rozhodně to není člověk, který při tréninku pouze počítá a cvičení vymýšlí na místě. Ano, může je na místě modifikovat podle toho, co zvládnete. Ale i tyto modifikace má vymyšlené.

Kvalitní vedení vašeho tréninku s individuálním přístupem.

Příklad jak to funguje

Přichází jaro a vy si chcete zlepšit fyzičku, zpevnit tělo a shodit i nějaká ta kila. Jenomže sami se do toho nedonutíte. V tom případě si najděte někoho, kdo nad vámi bude držet pevnou ruku a bude dohlížet nad správností cviků. Najměte si trenéra.

Proč mít osobního trenéra?

Hlavní důvody byly zmíněny výše. Pokud máte svého vlastního trenéra, tak vás to donutí jít cvičit, protože paradoxně k jinému člověku máte větší pocit zodpovědnosti a neodřeknete lekci. Zatímco, když máte jít do tělocvičny, tak říkáte „až zítra” a další den si myslíte „zítra už určitě”. Takto vám uteče i měsíc. Když máte trenéra, tak se vám zajistí i pravidelnost cvičení, což rovněž podporuje efekt této aktivity. Je lepší méně po troškách, než se odrovnat jednou za měsíc.

Dalším, neméně významným prvkem, je pak skutečnost, že profesionál vám poradí, protože zná účinky jednotlivých cviků a doporučí vám, co na sobě máte zlepšit. Z toho se pak odvíjí i výběr cviků, kdy se cílí přímo na problém. Následně, když už cvičíte, tak vás trenér kontroluje, jestli to děláte správně. Není to totiž jednoduché. I běžné sklapovačky se mohou dělat špatně a výsledek nemusí být optimální. Nehledě na to, že když provádíte cviky nesprávně, tak se můžete i zranit nebo si přivodit trvalé následky. Proto trenér kontroluje správné provedení, dbá na držení těla, poradí vám, na co si dát pozor a vy se ho můžete zeptat, co dělat, když vás třeba při těch sklapovačkách bolí záda.

Jen několik bodů, proč mít svého trenéra, jsme nadnesli. Nyní se seznamte s tím, co osobní trenér může konkrétně nabídnout.

Osobní trenér

Pokud máte vysoké nároky na kvalitu trenéra, tak asi není pro vás nic příhodnějšího, než se nechat trénovat mistrem v oboru. Osobní trenér nabízí své služby, které jsou obohacené několikaletými zkušenostmi a výbornými výsledky v oblasti praktické, jak pro vrcholové sportovce, tak i pro rekreační a rehabilitační cvičence.

Jestli nevíte, co si pod některými pojmy představit, tak se s nimi blíže seznamte.

Kdo je osobní trenér?

Někteří lidé si myslí, že je zbytečné dávat peníze za to, že vám někdo asistuje při cvičení. Nevíte ale, jak výhodná investice to je. Pokud budete dělat cviky, které sice jsou třeba na snížení váhy, ale vám se nebude dařit nic shodit, tak bez rady se budete s nadbytečnými kily potýkat. Tím tak vynaložíte zbytečné peníze, když budete platit za návštěvu posilovny nebo za provoz nějakého jiného sportu.

Až budete poprvé mluvit s osobním trenérem, tak spolu proberete vaše rodinné a zdravotní dispozice, sdělíte trenérovi, s jakými partiemi máte problém a co chcete vylepšit. Rovněž se zaměříte na vaši životosprávu, protože ta je důležitá taktéž. Vyvážená strava neobsahuje kaloricky náročné potraviny, ale také vás odlehčí a vy budete vidět, že se vám bude i lépe sportovat, když budete jíst lehká jídla a vyhnete se fast-foodům.

Až budete ve cvičebním procesu, tak trenér vás naučí jak dělat cviky správně. Pokud to totiž děláte špatně, tak efekt může být prakticky nulový anebo si navíc můžete ublížit. Trenér vás proto navede a bude kontrolovat, zda cvik dobře provádíte, popř. vás upozorní, co děláte za chyby.

Osobní trenér vám zajistí pravidelnost. Jednak vás samotné to bude nutit chodit na domluvené tréninky, a tím pádem se zefektivňuje účinek cvičení, a pak trenér sám vás k tomu i donutí.

Příprava vrcholových sportovců

Náročnější klientela, kdy je třeba mít po ruce opravdu zkušenou osobnost, která se pohybuje v oboru. Trenér zná různé cviky, které co nejefektivněji zacílí na stimulaci správných svalů a které posléze budou vyrýsované nebo budou plnit svoji funkci na 100%, čímž zintenzivní sportovní výkon. Rovněž člověk, který se pohybuje v této oblasti, ví, jaké trendy ve sportu existují a poradí vám s nimi.

Poradenství ve výživových doplňcích a stimulantech

Jak životospráva, tak i výživová oblast má svá specifika. Pokud děláte sport, tak musíte být fit, proto obrňte svoji imunitu vitamíny a stimulujte svaly k lepšímu výkonu. Jedná se samozřejmě o bezpečné složky, které nejsou takové povahy, aby vám nějak narušily tělesnou schránku.

Přístup ke klientům

Důležité je, jak k vám fitness trenér přistupuje. Samozřejmě k vám jako ke klientovi si nemůže dovolit žádné invektivy, ale spousta lidí se tohoto obává. Říkají si, „co trenér poví, až mě uvidí”. Nebojte se. Trenér má za úkol sestavit vám program, kterým třeba budete chtít odbourat tuky. Bude k vám přistupovat z takového specifika, jaké je vyžadováno z typu vaší postavy nebo v případě handicapu. Trenér vás nebude nutit do složitých cviků, když pozná, že vaše tělesná konstituce tomu neodpovídá. Nebude to dělat ani v případě, když už máte trochu vyšší věk nebo naopak ještě nejste fyzicky zralí. To platí i v případě nějakého omezení. Zkušený odborník přesně ví, jak svaly aktivovat, jaké jsou speciální cviky, kterým rozhýbete tělo, ale zároveň obejdete omezení, které třeba máte. To vše jen svědčí vašemu zdraví, fyzické zdatnosti a kráse.